Büntetés jutalmazás
A legtöbb kutyatulajdonosnál az jeleti a nevelést, hogy a kutya bizonyos nemkívánatos megnyilvánulásait a háttérbe szorítja, a kívánatos kisérleteit pedig megjutalmazza. Mindazonáltal a büntetés és a jutalmazás bizonyos pszichológiai jellegzetességeket hordoz, így ez a nevelési módszer alapvető az ember és a kutya eggyüttélésekor jelentkező problémák megoldásában.
A büntetés és a jutalmazás hatékonysága azon múlik, hogy az állat valóban annak veszi ami; más szóval a büntetészt negatív a jutalmazást pozitív jelnek kell, hogy vegye. Ha a kutya a lakásban bevizel, és a gazda úgy dönt, belenyomja az állat orrát a vizeletbe, azt hiszi, hogy most egy hányingert keltő szankciót alkalmazott. Bizonyos kutyák vonzódnak a vizeletükhöz, tehát ez az alkalmazás nekik nem büntetés. Hasonlóképpen, ha jutalmazni akarjuk a kutyát, tudni kell, hogy mivel érhetjük el, mert olyan erős vágy kell a jutalom elnyeréséhez, amely képes motiválni a viselkedést. A büntetést a tiltani kívánt viselkedés után kell végezni, míg a jutalmazásra később is sor kerülhet.
Ha a kutya beteg, akkor a gazda megadó viselkedése mellett a jutalmazás veszélyes, hiszen később arra ösztönzi a kutyát, hogy betegséget színleljen, csak azért hogy törődjünk vele.
JUTALMAZÁS
A jutalmazás nem látható vagy nem közvetlenül elérhető az állat számára, míg nem áll fönn a kívánt viselkedés. A csábítás azonnal elérhető s az állat nem érti, milyen viselkedést vehet föl. Sokan vannak, akik miután nem tudják elérni hogy a hívásra visszajöjjön a kutyánk, jutalomfalatot mutatnak neki, így ha nincs erősebb inger a kutya visszamegy. Ám a későbbiekben csak jutalomfalat felmutatásakor fog visszatérni hozzánk. A jutalmazás tehát azt jelenti, hogy meg kell találni a számára kellemes stimulációt. Nyalánkság és a gazdával való fizikai kontaktus a legnyilvánvalóbb a jutalmazásra. A simogatásnak igen erőteljesnek kell lennie az elsajátítás kezdetén, a gazdának pedig látványos módon hanglejtéssel játszva kell kimutatnia tetszését a kutya számára.
BÜNTETÉS
A legjobb büntetés, főleg kölykök esetén, ha a6z állat nyakbőrét megragadjuk, felemeljük egy kicsit, és mielőtt letennénk, megrázzuk egy kicsit. Ha a kutya hanyatt fekszik, vagyis megadja magát, félbe kell szakítanunk a büntetést, így előlröl kell kezdeni és kitartóan alkalmazni. Egy egyszerű rövid szót is kell a büntetéshez társítanunk, így a későbbiekben anélkül is büntethetünk, hogy hozzáérnénk. Erre a legalkalmasabb a "nem" szó használata. Lehetőleg tanítsuk meg a kutyának, hogy mit szeretnénk, hogy tegyen, minthogy arra várjunk hogy elkövessen egy hibát.
-Pozitív nevelés, mely a jutyalmazáson alapszik, lényege hogy megmutatjuk a kutyának, mit várunk el tőle
-Negatív nevelés, mely a büntetésen alapul, ilyenkor a gazda csak a hiba észleltekor lép közbe.
Fontos, hogy a pozitív nevelés a legelőnyösebb, bár mindkettő alkalmazható.
|