Minden kutyatulajdonos, aki normlis mdon kzvetlenebb kapcsolatban van a kutyjval, megfigyelhette mr kedvenct alvs kzben. Ilyen esetekben gyakorta szrevehet, hogy klnbz testrszei megrndulnak, megmozdulnak, s nemritkn olyan mozgssorozat alakul ki, mintha a kutya nem is alv llapotban lenne. Hozznk, emberekhez hasonlan lmodnak a kutyk? Ha igen, akkor vajon mit, s mirt ppen azt?
Az llatok alvsval vtizedek ta foglalkoznak a kutatk. Eddig kb. 150 llatfaj alvsi szoksaival, alvs kzbeni letmkdsk dokumentlsval foglalkoztak a biolgusok s llatorvosok. Az eddigi eredmnyek szerint elektrofiziolgiai vizsglatokkal egyrtelmen megllaptott s bizonytott, hogy alvs kzben csaknem minden emlsllat lmodik – egyetlen kivtelt a delfinek jelentik.
A ktfle alvs
A kutyknl az emberekkel megegyezen kt klnfle alvsi llapotot lehet megklnbztetni:
• REM (Rapid Eye Movement) alvs, • NREM (Non Rapid Eye Movement) alvs.
A kutyk alvsignye nagyobb, mint az emberek. Egy egszsges, kifejlett s megfelel tartsi krlmnyek kztt l llat naponta kb. 12 rt tlt el alvssal. A fajta s az letkor fggvnyben ennek 20–35%-t teszi ki a REM-alvs. A REM-alvs idszaka alatt nem regenerldik a kutyk szervezete, nem alszanak igazn mlyen: tbb-kevsb kszenlti llapotban vannak. Ebbl az alvsbl mg gyorsan aktv mkdsbe tudjk hozni rzkszerveiket, s idegrendszerkn keresztl vezrelni tudjk testket a tllst biztost alapfunkcikra: tmadsra vagy meneklsre. A REM-alvs kzben ritkn fekszenek a kutyk az oldalukra, lbaikat igyekeznek gy elhelyezni, hogy az lehetv tegye a gyors flllst vagy ugrst. A REM-alvsbl bred kutyk azonnal aktivizlni kpesek az sszes rzkszervket, s mozgskoordincijukat tkletesen tudjk mkdtetni.
A REM-idszak alatt a legintenzvebb testmozgsok figyelhetk meg:
• a szem mozgatsa a teljesen vagy csak rszben lezrt szemhj mgtt, • a bajusz remegse, rngatsa, • a lbak rndulsa vagy szaladst utnz mozgsa, • az orr s az ajak temes sszehzdsa, • a farok csvlsa, mozgatsa.
A REM-alvs ideje alatt az sem ritka jelensg, hogy a kutyk nyszt, nyg, vakkant vagy morg hangokat adnak. A REM-alvs kzben a kutyk agya mg nagyon aktvan dolgozik, s igyekszik semlegesteni vagy feldolgozni az brenlti llapotban meglt esemnyeket.
A NREM-alvs ideje alatt szinte egyltaln nem lehet kimutatni, hogy a kutyk lmodnnak.
Ebben az idszakban regenerldik a testk. Ekkor tud az immunrendszerk megersdni, s ugyanazok a biolgiai, lettani folyamatok zajlanak le szervezetkben, mint az emberek testben a NREM-alvs alatt. A hosszabban tart NREM-alvsbl bred kutyknl percekig is eltarthat, amg minden letfunkcijuk elri a maximlis teljestkpessget. Ilyen esetekben figyelhet meg, hogy mells lbaikat elrenyjtva nyjtzkodnak (ez nem azonos a jtkra hvs testbeszdjelvel!), ersen megrzzk a flket, laztan megrzzk a htukon a brt, vagy elnyjtva nagyot stanak.
A klyk- s fiatal kutyknak lnyegesen tbb idt kell a NREM-alvsban eltltenik, mint kifejlett trsaiknak, mert ebben az idszakban nvekszik a csontozatuk, s ezzel egyttesen a testk. Termszetesen az alvs mennyisgre s minsgre (a REM s a NREM arnyra) jelents befolyssal van a kutyk szellemi s fizikai ignybevtele, valamint ezek intenzitsa s minsge.
Semmi nem hat olyan termszetes mdon a kutyk j kzrzetre, kiegyenslyozottsgra, egszsgre, mint a rendszeres mozgs, a megfelel pszichikai elfoglaltsgok s a zavartalan alvs.
Sajnos jelenleg a kutyk tbbsgnek tbb mint elegend nyugalmi, alvsi lehetsg adatik meg, ezzel szemben mozgsignyk, gondolkodsi kpessgk nincs elgg kielgtve, illetve tmogatva.
Az lom rendeltetse s tartalma
Az lmok rendeltetst s tartalmt embereknl s llatoknl egyarnt tbb tudomnyos lomkutat prblta megfejteni.
A kt kutatsi irny sok sszehasonltsi alapot ad, viszont egy alapvet dologban klnbzik, s ez dnten hatrt szab az elrhet eredmnyeknek: egy embert ki lehet krdezni arrl, hogy mit lmodott, s az ember kielgten el is tudja mondani, meslni az lmt. Ez azonban a kutynl nem kivitelezhet.
Az embereknl az lom egyik rendeltetse azokat az ersen rzelmi, pszichikai jelleg vgyakat s lmnyeket feldolgozni, amelyek napkzben, a valsgos letkzegben problmt jelentenek szmukra. Az lom biztonsgot ad az embereknek, hogy amit az aktulis, napkzbeni letben nem lhetnek meg, azt lmaikban megvalstva lssk – radsul kockzatmentesen. A Massachuesetts Mental Center of Healt (USA) kutati megllaptottk, hogy az emberi lmoknak tbb mint a fele klnsen eltr a vals vilg realitstl: sokkal szebb, illetve sokkal csnybb annl. A kutyk esetre rtelmezve teht elkpzelhet, hogy egy kennelben tartott kutya nagy, zld, fves kertrl lmodik, vagy hogy a nem megfelelen szocializlt, kistermet kutya, aki flelmi agresszival reagl stltats kzben nagyobb test trsai felbukkansra, azt lmodja, hogy egy ilyen akci sorn vres baleset ldozatv vlt.
Az els pldnl elfelttel persze, hogy a kennelbe zrs idszaka eltt a kutynak lehetsge volt megismerni az let napos oldalt, s az agyban elraktrozott lmnyanyag a nagy zld fves kertrl elhvhat. A msodiknl, a kis, fls kutya esetben nagy a valsznsge annak, hogy az lomban tovbb folytatdik a nagy kutykkal szemben a realitsban eddig mg befejezst sohasem nyert csatrozs. Arrl, hogy valjban a kutyk szebbnek vagy csnybbnak lmodjk meg letket, mint amilyen, csak k tudnnak nyilatkozni – ha tudnnak beszlni…
Egy msik rendeltetse az lomnak az emlkezs. Ausztrl s amerikai egyetemeken vgzett vizsglatok egymstl fggetlenl megllaptottk, hogy alv llapotban az agy hossztvra trtn visszaemlkezsi kpessge sokkal jobb, mint napkzben, az brenlti llapotban. Ez a biolgiai tny emberekre s kutykra is egyarnt rvnyes, tekintve, hogy a kt llny agynak ezt a funkcit rint rsze azonos. Gyakorlatilag lehetsges teht, hogy a kutyk visszaemlkezve, visszaidzve lmodnak a velk korbban megtrtnt esemnyekrl. Bizonyra sokan megfigyeltk mr, hogy a kutyk msmilyen ritulval fogadjk az ismersket, s msknt azokat, akikkel mg soha nem tallkoztak. (Itt most nem a megtmadja vagy nem tmadja meg sablonos klnbsgre kell gondolni!) A kt eset kztti viselkedsi klnbsg egyrtelmen az emlkeztehetsg fggvnye.
A kutyk nagyon jl mkd s kifinomult emlkeztehetsggel rendelkeznek. Gyakorta visszaemlkeznek helysznekre, ahol vek ta nem jrtak, vagy szemlyekre, akikkel vek ta nem tallkoztak. Megllapthat teht, hogy az rzelmi megnyilvnuls (lelkes farkcsvls, rmteli ugrls stb.) s a gondolkods (pl.: „...ezzel n mr tallkoztam, s virslit adott...” stb.) kztt szoros sszefggs van. Az lomkutatk megllaptsa szerint az emberek hajlamosak a rg nem ltott helysznt, vagy szemlyt lmaikban flidzni, ismtelten megjelenteni. Ebbl arra kvetkeztetnek a kutyk lmnak megfejtst kutatk, hogy a kutyk is kpesek rzelmileg gazdag s sszetett kpeket lmodni.
Tovbbi, az emberi lomkutatsbl levezethet kvetkeztetse a szakembereknek, hogy a kutyk azoknak az embereknek s llatoknak a kpeit jelentik meg lmaikban, akikkel leggyakrabban tallkoznak, vagy legintenzvebb (pozitv vagy negatv) rzelmi kapcsolatba kerltek az letk folyamn. Egyszeren kifejezve, normlis esetben a j gazdirl szpeket lmodnak, rmlmaikban pedig alkalmasint a sintr jelenik meg, aki taln egyszer befogta ket. Egy msik emlsllatot emlt npi mondsbl pldt helyezve a kutatsi trekvsek mell – „hes diszn makkal lmodik” –, ersen felttelezhet az is, hogy az olcs szjs, dars, rizses tpon tartott kutya a szomszd csirkinek jz elfogyasztsrl vagy egy eredmnyes nylvadszatrl lmodik…
Tapasztalatok a kutyk alvskutatsnak terletrl
Az emberi alvskutatk megllaptsa, hogy az lom tlnyom rszt a kpi, vizulis megjelens s a hangok, zrejek teszik ki. Mi, emberek, ltjuk s halljuk az lmot, de csak nagyon ritka esetben kapcsoldnak lmainkhoz zek s szagok. A kutyk legfontosabb rzkelszerve azonban az orruk. Az agyuk mkdsnek a szagok felismersben s elemzsben sokkal nagyobb szerepe van, mint nlunk, embereknl. Ezrt a kutatk felttelezik, hogy a kutyk lmban ennek megfelelen a szagoknak teljesen ms jelleg, fontosabb szerepe van. A kutyk alvs kzbeni szimatolst mr bizonytani is tudtk. Jelenleg az alv kutyk agyban lezajl elektromos impulzusokbl igyekeznek kimutatni, hogy az alv kutyk is kpesek fldolgozni a szagingereket. Egy msik rdekes – szintn az emberi alvsvizsglatok terletrl tvett – mdszer lehet a jvben, hogy az alv, lmod kutya agynak elektromos impulzusvltozsait kpernyn megjelenthet grafikv prbljk talaktani s rgzteni. risi archvum jhet gy ltre, amelynek jvbeli kirtkelse kzelebb vihet bennnket ngylb bartaink lmainak megfejtshez.
Szintn figyelemremlt viselkedsi tapasztalatokat jegyeztek fl azok a szakemberek, akik egyszerre tbb, egytt l kutya megfigyelst vgeztk. Mivel a kutyk nem egyszerre merltek lomba s nem egyszerre bredtek, mindig volt az alv kutyk kztt bren lv kutya is. Amikor egy lmban felteheten negatv rzelmi lmnyt visszaidz vagy megl kutya sr, nyafog hangot adott, vagy lmban tett mozdulatai vdelmi, flelmi jellegek voltak, az bren lv kutyk mindig azonnal odamentek, s nyalogatssal prbltk trsukat megnyugtatni. A kutatk szerint e viselkedsi megnyilvnuls mgtt nemcsak az bren lv kutyk belerzsi kpessge van, hanem egy magasabb fok pszichikai kpessg is. Ugyanis az bren lv kutyk nemcsak megrtettk az lmod kutya helyzett, hanem megoldsi alternatvaknt megprbltak valamit tenni is ellene.
Hasonl, tbbedmagukkal, falkban, emberi behatst mellz krnyezetben l kutyk megfigyelsnek eredmnybl tudhatjuk, hogy egyetlen percet sem alszik az egsz falka egyszerre. Nhny kutya mindig bren van, amg a tbbiek REM vagy NREM-llapotban alszanak. Csak rendkvl ers kls ingerre vagy az rsgben lvk jelzsre bred fl az sszes falkatag egyszerre.
Ellenttben velnk, emberekkel, akik a REM alvsi szakaszban jelentsen rzkenyebbek vagyunk a hanghatsokkal szemben, a kutyk egyforma intenzitssal reaglnak a REM- s a NREM-alvsuk alatt is brmilyen hangra. Egyrtelmen vezeti azonban a reaglsi rangsort, ha az alv kutyt egy msik kutya hanghatsa zavarja meg. Egyb hangokra (pl. ts, koppans, vegcsrmpls, emberi beszd stb.), amelyeket sok kutyatulajdonos behatol idegenekkel asszocil, az alv kutyk kevsb intenzven reaglnak.
Ausztrl viselkedskutatk 1993–95 kztt klnbz alv kutykon megfigyelst vgeztek. Megfigyelsk eredmnyeknt megllaptottk, hogy a kutyk nem alszanak folyamatosan hossz ideig. tlagosan rnknt hrom alkalommal flbrednek, s kb. t perc utn ismt elalszanak. Ez a ritmikusan ismtld REM-, NREM-alvs s brenlt nappal s jszaka egyarnt kimutathat. Ezzel indokolhat, hogy a kutyk kevsb rzkenyek a napszakokra.
Ugyancsak ez a magyarzata annak, hogy azok a munkakutyk, amelyek felvltva nappal s jszaka is szolglati bevetsre kerlnek (mentkutyk, repltri kbtszer- vagy robbananyag-keres kutyk stb.) egyenletes teljestmnyre kpesek, fggetlenl attl, hogy nappal vagy jszaka alszanak, illetve dolgoznak.
llatvd szervezetek beszmolibl s tapasztalataibl egyrtelmen tudhat, hogy azok a kutyk, amelyeket olyan helyrl mentettek meg, ahol valamilyen oknl fogva nem mehettek be az emberek kz, kint pedig nem volt pihensre, alvsra alkalmas helyk, a helyzet normalizldst kvet napokban, hetekben szinte csak hrom dolgot csinltak: aludtak, aludtak s aludtak. llatorvosi statisztikai adatok bizonytjk, hogy az anyagcsere zavaraival sszefgg betegsgek tnetei ezeknl az llatoknl fokozatosan, szinte maguktl megsznnek, ha a kutyk flrehzdsi, pihensi, alvsi lehetsgt a megvltoztatott tartsi krlmnyek lehetv teszik. |